top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıavseckintas

Evcil Hayvanlar İçin Zorunlu Çip Uygulaması

Güncelleme tarihi: 5 Oca

Resmi Gazete'de 26 Şubat 2018'de yayımlanan;

"Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik" kapsamında kedi ve köpeklerin mikroçip ile korunma altına alınmaktadır. Bu yönetmelik kapsamında 31/12/2022' ye kadar kedi, köpek ve gelinciklerini kayıt altına alarak, onlara çip taktırmalıdır. Bu yönetmelikle, kedi ve köpeklerin sağlık kontrollerinin takip edilmesi,

sokağa bırakılma, kaybolma veya kaçırılma durumlarında kedi ve köpeklerin bulunabilmesi ve sokağa bırakma veya kaçırılma durumlarında sorumlularının cezalandırılması amaçlanmaktadır.Nedir Bu Mikroçip?

  • Mikroçip uygulaması özel ya da resmî kurumlarda çalışan veteriner hekimler tarafından yapılır.

  • Pirinç tanesi boyutundaki mikroçip özel bir iğne aracılığı ile kedi ve köpeklerin kürek kemiklerinin arasında kalan derinin altına yerleştirilir.

  • Yerleştirilen çip üzerinde 15 haneli bir kod bulunmaktadır. Bu kod evcil hayvanın bilgileri ile eşleştirilir.

  • İşlem sonrasında mikroçip numarası ve evcil hayvan bilgileri uygulamayı gerçekleştiren veteriner hekim tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı'na bildirilir.


Mikroçipte Hangi Bilgiler Saklanıyor?


Mikroçipin içeriğinde hangi bilgiler bulunacağı Yönetmeliğin 16. Maddesi'nde belirtilmiştir;


Bilgisayar destekli veri tabanında asgari aşağıdaki bilgiler bulunur:

a) Mikroçip numarası, yeri, yerleştirildiği tarihi,

b) Pasaport numarası,

c) Ev hayvanı sahibinin adı, soyadı, T.C. kimlik numarası, adresi, posta kodu, telefon numarası,

ç) Aşılara ait; aşının adı, imalatçı firma, parti no, son kullanma tarihi, aşılama tarihi, geçerlilik tarihi (aşının verdiği bağışıklık süresi),

d) Aşıyı uygulayan; veteriner hekimin adı, soyadı, diploma numarası, T.C. kimlik numarası,

e) Ev hayvanın adı, türü, ırkı, cinsiyeti, doğum tarihi, belirgin işaret ve rengi,

f) Ev hayvanının ana ve baba bilgileri,

g) Kayıp bildirim tarihi,

ğ) Operasyon tarihi,

h) Doğum tarihi,

ı) Yetiştirilme amacı,

i) Varsa hayvana ait kalıtsal kusur,

j) Bakanlık gerektiğinde veri tabanına kaydetmek için ek bilgi toplayabilir ve bu bilgileri veri tabanına kaydeder.31/12/2022'ye kadar Mikroçip Takılmazsa Ne Olur?


Yönetmelik, yaptırım olarak 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda Ve Yem Kanunu'nun 36. Maddesi'ne atıfta bulunmuştur.


"Madde 36: Bakanlıkça belirlenen esaslara uygun olarak hayvanlarını tanımlatmayan, işletmelerini ve hayvanlarını kayıt altına aldırmayan, gerekli bildirimlerde bulunmayan, kayıt tutmayan hayvan sahiplerine beşyüz Türk Lirası idarî para cezası verilir. Hayvanların tanımlanmasında kullanılan malzemelerde veya kayıtlarında tahrifat yapanlara fiil suç oluşturmadığı takdirde beşbin Türk Lirası idarî para cezası verilir. Tanımlanmamış ve belgesiz hayvan kesimi yapan yerlere onbin Türk Lirası idarî para cezası verilir. "


Sonuç olarak, idari para cezası ödememek için, patili dostlarımızın bir sonraki veteriner ziyaretinde, veterinerinizden mikroçip uygulamasını istemeyi unutmayın.


34 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 comentario


avseckintas
avseckintas
05 ene

https://guntashukuk.av.tr/

Me gusta
Yazı: Blog2_Post
bottom of page